TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Po dlouhé době domácí vítězství

Téměř dva měsíce Baška čekala na domácí vítězství a jeho zrození nebylo zrovna pohodové.

To, že jsme dlouho na domácí půdě nevyhráli nám ze začátku svazovalo nohy, přesto jsme do utkání vstoupili o něco aktivněji a hned v druhé minutě se Dudek dostal za obranu hostí. Zakončení brejkové situace bylo však předčasné a nepřesné. V osmé minutě jsme kopali roh, na který nejvýše vyskočil Vavrinec a Baška se tak ujala vedení. Začátek se tedy povedl, i když krátce po rozehrávce nám zatrnulo po krásné střele hostujícího hráče, která jen těsně minula šibenici. Po úvodním uťukávání se sladkou tečkou se začlo hrát, pro naše barvy možná zbytečně, o trochu otevřeněji, což mělo za následek zajímavé situace na obou stranách. V 15 minutě vystrašila Kimlu přízemní střela, která na mokrém terénu nepříjemně sklouzla a domácí brankář stěží vyrazil na roh. Ten již naší brance nebyl nebyzpečný. O chvíli později se mohl do kolonky střelců zapsat Tománek, který výborně zpracoval na hranici pokutového území, ale jeho střele chyběl potřebný směr i razance. K další střele se Vavrinec dostal v 25 minutě po krásném pasu Hradila. Jeho ránu však zblokovali hostující obránci. K zajímavé situaci se dostal také Sloboda, který se s míčem protlačil až na malý čtverec, ale na poslední chvíli jej hosté stihli zastavit. Vyvrcholení našeho snažení o navýšení skóre přišlo ve 35 minutě, kdy kapitán Halama z nouze dloubl míč co nejdál od naší branky. Nakopnutý balón jako první ukořistil rychlonohý Sloboda, který vrchem nacentroval do šestnáctky na Vavrince. Ten v těžké pozici bohužel netrefil odkrytou bránu. A jak už to bývá, trest přišel z protiútoku. Rychlý brejk, přihrávka za obranu a nošovický hráč s chladnou hlavou uklíidil míč k tyči bašťanské brány. Ve 36 minutě bylo tak srovnáno. Do konce poločasu nám nenadálé srovnání trochu vzalo vítr z plachet, přesto jsme se mohli před odchodem do šaten radovat. Nejkrásnější akci prvního poločasu předvedl Bukovjan, který po narážečce se Slobodou krásně vystřelil a brankář stejně bravůrně, reflexivně, vyrazil balon na roh. První dějiství tak skončilo remízou 1:1.

Druhou půli odstartoval mezi hráči schovanou střelou Vavrinec, ale hostující brankář byl pozorný. A tímto pokusem se Baška na dlouhé minuty herně vyratila. A to doslova. V rozmezí mezi 57 a 70 minutou mohli diváci vidět na jedné straně obrovskou chuť hostujícího mužstva urvat vítězství na svou stranu a na druhé straně nepřesnosti, zbrklost a chaos domácích vedoucí k neuvěřitelnému množství nebezpečných situací před naši brankou. Pokud se hráči na hřišti dohodli, že nechají vyniknout bašťanského golmana Kimlu, tak se jim to podařilo. Ve zmíněném časovém rozmezí Kimla likvidoval jednu gólovou šanci za druhou. Nemohoucnost hostujícíh hráčů dát gól podtrhla zpackaná koncovka nebo nás zachránila tyč. Hosté s vidinou, že na nší polovině odehrají zbytek utkání tak nějak zapomněli na zadní vrátka a tak se střídající Gonda během krátké chvíle dvakrát řítil sám na brankáře. V prvním případě nedokázal po dlouhém spritnu najít dostatek sil na razantní zakončení, v tom druhém to zkoušel chytře blafákem hostujícímu brankáři. Tomu nezbylo nic jiného než jej faulovat a zaslouženě šel předčasně pod sprchy. Následný přímý kop z hranice pokutového území se nám příliš nevydařil, ale smutnit jsme dlouho nemuseli. V 75 minutě dostal Dudek perfektní přihrávku na nabíhajícího Hradila, který střelou k tyči vrací Bašce vedení. Místo toho, abychom uklidnili hru, dostali jsme se znovu pod tlak soupeře, což mělo za následek opravdu rychlé vyrovnání. V 77 minutě si po centru z boku nešťastně srazil Minarčík míč do vlastní brány. Jakoby se nikdo nechtěl smířit se ziskem jednoho bodu. Hosté, i když v deseti v poslední desetiminutovce dvakrát nebezpečně zahrozili brejkovými situacemi, ale výborný Kimla opět jejich pokusy zlikvidoval. Také Baška vycítila svou šanci a v 82 minutě nošovické zachraňuje břevno. V 86 minutě to však již přišlo. Meisner ukázkově předložil míč před bránu a našel nabíhajícího Gondu, který z malého čtverce trefil rozhodující branku utkání. Jak zápas začas, tak také končil. Dudek mohl dodat klid z přímého kopu, ale míč těsně míjí branku. Zajímavou tečku ještě obstaral střídající Brabec po samostatném úniku na náhradního brankáře, ale netrefil nošovickou bránu.

Co je doma, to se počítá. Hosté mohou litovat neproměněných šancí. Výhra se v sobotu nerodila lehce, ale tři body se urvat podařilo.

Baška vs. Nošovice-Lhoty 3:2 (1:1)

Sestava Baška: Kimla - Minarčík, Halama, Tománek, Horňák - Sloboda (46' Brabec), Dudek, Bukovjan (46' Gonda), Hradil - Vavrinec (84' Faldyna), Podžorný (58' Meisner)

Autoři branek: Vavrinec, Hradil, Gonda

trenér v.z.: Jan Richter