Metylovice jsme porazili

Poslední zápas sezóny 2016/2017. Přímý souboj o sestup s Metylovicemi. Metylovickým se na jaře příliš výsledkově nedařilo. Baška však ztrácí tři body na případnou nesestupovou pozici. V neprospěch domácích hráčů však bylo ještě podzimní vzájemné utkání. které jsme prohráli vysoko 5:1. Pro jistotu udržení v okresním přeboru tedy bylo potřeba vyhrát 4:0 nebo jakékoli jiné vítězství o pět branek.

Jenže úvodní minuty zápasu rozjetí brankostroje rozhodně nenasvědčovaly. Bašťanští hráči sice drželi míč na svých kopačkách, ti metylovičtí však zatáhli svou obranu na vlastní šestnáctku a tak jsme se dostali jen k propagačním střelám ze střední vzdálenosti. Hosté spoléhali na brejky. Po prvním z nich přišla nepříjemná střela z dálky, ale Škrabela v brance vytlačil míč na roh. V 15 minutě jsme si pak oddechli po hlavičce Hradila, která jen těsně minula naši branku. První vážnější vážnější hrozbou tak byla v 18 minutě střela Procházky, která řádně protáhla hostujícího brankáře. O čtyři minuty později pak končeně přišla akce z níž mohl padnout úvodní gól. Gonda dostal výborný míč na lajnu, pak se s míčem doslova prodral do středu hřiště, kde se k zakončení dostal Michálek. Ovšem jeho rána mířila vysoko nad. A tak se znovu potvrdilo pravidlo. Nedáš, dostaneš. Komplikace přišla jen o chvíli později. Rychlý brejk, míč se tak nějak dokutálel k volnému metylovickému hráči, který ze 30 metrů obstřeluje naše brankáře. Bašťanští, vědomi si svého manka se ale oklepali vcelku rychle. Ve 32 minutě Michálek prudkou ranou provětral rukavice metylovického brankáře. Bohužel pro nás, ten míč na dvakrát zkrotil. Pět minut před koncem poločasu jsme se již dočkali. Dudek se šikovně protáhl do šestnáctky a po zákroku hostujícího obránce se pískala penalta. K té se postavil Pokluda a mazácky nedal brankáři jakoukoli šanci. Posledním výrazným okamžikem prvního poločasu byl po hříchu úprk hostujícího hráče na Škarabelu. Ten jej ale perfektně vychytal a tak se šlo do kabin za stavu, který jsme si příliš nepřáli.

Do druhé půle jsme bohužel nevstoupili o nic lépe. V 51 minutě Bašku výstavním zákrokem zachránil opět Škarabela, aby dorážku hostující Hradil bombou napálil do dřevna. Míč naštěstí putoval pryč od naší svatyně a tak jsme si mohli oddechnout. Na hřiště přišel do druhé půle Marek Šnyta a naší hru výrazně oživil. A nejen to. Svýj výkon okořenil brankou. V 56 minutě se sice po centru před bránu k míči nedostal Gonda, nicméně odražený balón doputoval ke Slobodovi. Ten z 11 metrů nastřelil jen brankáře. Tomu však rána vyletěla z rukou přímo na hlavu dorážejícího Šnyty. Celkem brzy tak vykřesáváme naději. O dvě minuty později mohlo být ještě veseleji. Výborně hrající Tománek s Michálkem vybojovali na půli míč a předložili jej Gondovi. Ten však nemířil úplně nejpřesněji. Jen o minutu později bylo o další gól v Bašce veseleji. To Sloboda dokázal svou rychlost a doběhl zdánlivě ztracený míč u rohového praporku. Předal jej Gondovi, který z rohu šestnáctky parádní střelou zvýšil již na 3:1. Začalo se hrát doslova vabank. Baška se tlačila do útoků, jeden náběh střídal druhý, stejně tak přicházely střely na hostující bránu. Hosté byli pod velkým tlakem, nicméně stále se nám nedařilo se přiblížit další brance. Hru jsme otevřeli a otevřely se i zadní vrátka. V 66 minutě můžeme děkovat opět Škarabelovi, který vytáhl nepříjemnou střelu hostujícího hráče mimo tři tyče. Domácí tlak byl založen na úspěšném odebírání míču při náznacích hostujících brejků. Postupně se k pěknému představení rozehráli Michálek s Gondou a Šnytou. Škoda, že ani jedna z jejich obrovských šancí neskončila další brankou v metylovické síti. A tak přišel trest. V 82 minutě inkasujeme kontaktní branku a to již bylo jasné, že toužebný cíl se nám splnit nepodaří.

Se závěrečným hvizdem skončil pro Bašku nepříliš povedný ročník. Podzim katastrofální. Jaro nadějné, ale srážely nás neproměněné brankové příležitosti. A že jich bylo. Chyběl jeden bod do jistoty záchrany.

Baška vs. Metylovice 3:2 (1:1)

Sestava Baška: Škarabela - Pavliska, Pokluda, Tománek, Horňák - Sloboda (68' Boháč), Dudek, Procházka (79' Faldyna), Michálek - Meisner (46' Šnyta), Gonda

Autoři branek: Pokluda, Šnyta, Gonda

Trenér: Tomáš Tvrdý