Oldřichovice roli favorita splnily

V sobotu 7. října jsme na svém hřišti přivítali lídra tabulky z Oldřichovic. Tým z předměstí Třince našim klukům v minulém ročníku vstřelil pět branek v každém z utkání. Nejinak tomu bylo i v prvním vzájemném duelu sezóny 2017/2018. Ale postupně.

Bašťanští hned v úvodu pocítili útočnou sílu hostí. Druhá minuta a jen centimetry nás dělily od inkasování úvodní branky. To se hostující útočník celkem jednoduše probil naší obranou, až ke střele z hranice pokutového kopu, ale ve vyložené pozici minul. Na první branku však hosté dlouho čekat nemuseli. Již o dvě minuty později jsme nebyli naněkolikrát schopni odkopnout centrovaný míč a po vcelku nepřehledné mele dobíhající oldřichovický hráč dorazil míč do naší brány. Vedení hostů mohlo trvat jen krátce. To v případě, že by Lukáš Meisner zužitkoval pěkné vybídnutí Pepy Michálka. Střelou ze záklonu však trefil jen ochrannou síť nad bránou. Celkem divokou desetiminutovku ukončil, a od pohromy nás nadvakrát zachránil, výbornými zákroky brankář Adam Bůžek. Hra se pro další minuty uklidnila a přelévala se mezi šestnáctkami. Až do 18 minuty. To přišel stejně jako u první branky opět nepříjemný centr do našeho pokutového území a jako přes kopírák následoval tlak hostů na míč. Ve skrumáži, která následovala, spadl hostující hráč na zem a i nadále aktivně máchal kolem sebe rukama, nohama a znemožnil naší obraně odkopu míče. Ten se tak dokutálel na kopačky dobíhajícího oldřichovického Janečka, který propálil vše, co mu stálo v cestě. A že toho bylo. Škoda. Dvě vcelku laciné branky zamrzí. Nutno ale přiznat, že hosté v první půlhodině utkání byli aktivnější a s hráli s větším odhodláním a větší chutí dosáhnout branky. Na krátko polevili jen na přelomu zmíněné 30 minuty. Prvně se na výlet do hostující obrany vydal Tomáš Brabec, jehož střelu vyrazil hostující brankář před bránu. K vyraženému míči se snažil dostat dobíhající Michálek, ale na míč nedosáhl. Opět škoda, před sebou měl odkrytou bránu. Chuť si pak mohl spravit o minutu později. Mohl, ale nezpravil. Adam Šponiar jej nádherným prostrčením míče mezi obránce vyslal do úniku na hostující bránu. Pepa šteloval nohu i míč na obstřelení brankáře, jenže s ním obstřelil v perfektní pozici i bránu. A tak přišla lekce z efektivity na druhé straně. Po rychlém výpadu se k vyraženému míči opět jako první dostali hostující hráči a uzavřeli účet poločasového stavu na 3:0.

Laciných inkasovaných branek a neproměněných šancí můžeme litovat o to více, že druhý poločas byl z naší strany o dost aktivnější. Již po třech minutách, po pěkném vybídnutí Radima Číže, se k zakončení dostal Šponiar, ale střelou z kroku jen těsně minul šibenici. V 53 minutě jsme se již radovali. To se do útoku vydal Marek Šnyta, který si po narážce přeloboval hostujícího stopera a střelou do protipohybu brankáře snížil stav utkání na 1:3. O chvíli později se pak opět připomněli hosté. K nebezpečnému zakončení se po rohu dostal úplně osamocený hostující hráč. Naštěstí přestřelil. V 57 minutě si mohl trhat vlasy ze zahozené šance jinak výborně hrající Šnyta. Šponiar jej dloubákem vybídl k situaci sám na golmana, Marek ale tentokrát mířil vysoko nad. O minutu později posunul rozehrávku David Baran na Pepu Michálka, který zpětnou přihrávkou našel Korbáše. Vojtovi se však nepodařilo prostřelit blokující obránce. Druhý poločas se hrál ve vysokém tempu. Do další šance na snížení se dostala dvojice Číž, Šnyta. Zakončení však bylo příliš slabé. V 71 minutě se pak připomněli hosté. Jejich obrovskou šanci na zpětné uklidnění zápasu však opět vychytal skvělým zákrokem Bůžek. Jenže o minutu to uklidnění přišlo. Po špatné rozehrávce jsme na polovině o balón přišli příliš jednoduše. Míč si hosté doslova přivlastnili a vcelku jednoduše proběhli prostředek hřiště až před Bůžka. Ten vytáhl další skvělý zákrok, střelu vyrazil, ale k naší smůle jen do dobíhajícího oldřichovického útočníka. Balón se pak od něj odrazil přímo do brány a zdálo se, že je hotovo. Jenže houževnatost bašťanských hráčů zajistila ještě jednu domácí radost a snížení. Tentokráte se dorážka vyplatila nám. To když Korbáš vyhrál hlavičkový souboj na hranici šestnáctky, k míči se jako první dostal Šponiar, jeho střelu však oldřichovický brankář vyrazil. Naštěstí jen na kopačky dobíhajícího Šnyty a ten neměl problém vstřelit druhou branku utkání. V 87 minutě pak mohl Šnyta zkompletovat hattrick. Po parádní ráně Karla Hradila se octl před ležícím brankářem hostů, ale odražený míč napálil z blízky přímo do něj. Pověstnou tečkou za utkáním byla branka hostů z 90 minuty. Přízemní střelou zužitkoval hostující Kluz pěkné přistrčení míče a stanovil tak konečný výsledek zápasu.

Možná zbytečný respekt, určitě nepříliš aktivní hra v první půli a hlavně inkasování laciných branek v tomto zápase rozhodlo o tom, že není jednoduché otáčet tříbrankové manko. Zvýšená aktivita v druhé půli na chvíli utkání zdramatizovala a ukázala směr, jakým to v tak těžkém zápase mohlo jít.

Baška vs. Oldřichovice 2:5 (0:3)

Sestava Baška: Bůžek - Dav. Baran, K. Hradil, Vavřík, Galuszka (46' Podžorný) - Michálek, Brabec (53' Korbáš), Šponiar, Šnyta, Číž, - Meisner (66' Škop)

Autor branek: 2x Šnyta

Trenér: Jan Šponiar