Remízová dohrávka

Oblíbená zimní příprava je u konce a začínají odvetné jarní zápasy. Baška a Nebory mají ostrý start ještě o týden dříve, neboť dohrávají podzimní odložené kolo. Snad každý zaregistroval, že se zima posouvá a stává se pravidlem, že v březnu přichází její vrchol. Neblahý vliv má takovéto počasí i na fotbal. Chlad a sníh narušují zimní přípravy a zápasy.

Na podzim hodně pršelo, foukalo a bylo vcelku chladno. Hřiště byly podmáčené a vcelku oprávněně se nehrálo. V polovině března nás však na umělém hřišti v Českém Těšíně přivítalo pravé sibiřské počasí. Sníh už sice nebyl, ale teploty hluboko pod bodem mrazu, k tomu silný vítr, prověřil všechny přítomné až do morku kosti... Na bašťanský tým čeká zájezdové období. Prvních 5 utkání hrajeme na cizích hřištích, z toho 4 na polské straně. Uvidíme jak se s tím borci poperou. Bašťanský tým během zimy obměnil kádr, když odešlo sedm hráčů a čtyři plejeři (prozatím) přišli.

Přes nefotbalové počasí se všichni hráči na ostrý start těšili. Po hvizdu hlavního arbitra, si ochutnávali první zmrzlé doteky s míčem. Hned v úvodu si jeden z navrátilců, Sloboda, před šestnáctkou naráží s Meisnerem, dostává se z boku do pokutového území a efektní vrácečkou vystraší golmana Nebor. Ten vyráží před sebe, ale nikdo z bašťanů v prostoru před bránou již dál neoperuje. O tom, jak se má tato herní situace řešil dostáváme od neborských lekci v 10 minutě. Po nákopu do malého čtverce brankář Škarabela ne moc důrazně boxuje míč před sebe. Volný hráč si mičudu zpracovává prsama na volej a bezmocného Škaryho prostřeluje. 1:0. Bašťany branka nerozhodila a vrhla se hned do útočení. O pár minut později další posila, Honza Šponiar ml., nachází krásnou kolmicí za obranu svižného Slobodu. Ten si to peláší proti větru na soupeřovic brankáře. V ideální pozici kdy brankář vybíhá a v momentě kdy chce Sloboda vystřelit, jeden z obránců ho dohání a zablokuje mu střílející nohu. Ten zvuk byl slyšet až na druhou stranu hřiště. Sloboda kulhavou chůzí odchází pryč. Jasný penaltový zákrok, ale rozhodčí pouští. A tak ještě rozezlení hráči nevěnují hře pozornost. Brejk po levé čáře a centr před bašťanskou branku. A další vyučování jak se střílí branky. Golman Bašky bohužel přízemní centr neudrží a první kdo se zorientuje ve vápně je útočník Nebor, jehož centr sice nenašel, ale o dorážku do prázdné se nenechal obrat. 2:0. Hosté z Bašky opět neskládají zbraně a snaží se ze všech sil dostat před branku Nebor, i když vítr a soupeř jim to celkem slušně kazí. A asi i pochopili jak vstřelit branku. Hned ve 21 minutě kopeme přímý kop. Zrádný vítr zaplave s hracím míčem. Brankář s obtížemi vyráží míč vedle sebe. Dobíhající hráč zpátečkou nachází na penaltě Slobodu a ten snižuje doprostřed brány na 2:1. Hodně svižných 20 minut vystřídá klidnější pasáž, kdy se do poločasu již toho moc nestalo.

Po změně stran se hned v úvodu připomenou hráči Nebor. Jeden z útočníků se opováží vběhnout mezi naši obranu a prudkou střelou z poza hranice vápna natahuje Škaryho jako na skřipci. Střela vyražena vedle tyče a oddych. Další část utkání se trošku kouskuje kvůli faulům nebo hledáním hracího míče. Baška hraje s větrem, nicméně dlouhé nákopy na naše útočníky nefungují. Co funguje, tak jsou přesná prostrčení bratrů Šponiarů mezi obránce na Slobodu a Brabce. Bohužel oba dva, jako by se v danou chvíli krásných nabídek zalekli. Přesto se v 70 minutě Baška dočkala. Velká hrubka neborského brankáře, kterému nesedla rozehrávka a míč doplachtí přímo na Lukáše Meisnera. Ten využívá opuštěné brány obloukem posílá kulatý nesmysl přes dobíhajícího brankáře. Šťastná branka, ale počítá se a je vyrovnáno 2:2.Po této brance jako by hráči Bašky ztratili tempo a trochu nechápavě vyklízejí pole. To je samozřejmě jako voda na mlýn domácím Neborům. Rázem jich je všude plno, drží míč na zemi a hlavně na svých kopačkách. Nebezpečné centry začínají létat skrz naše pokutové území a jen ztěží odvracíme a nebo doufáme ve špatné zakončení domácích. Nezdá se to, ale Škarabela se i v tomto počasí na konci utkání řádně zapotil :-). Centry, rohy, přímáky, dorážky do skoro prázdné branky atd.. no, já myslím, že někteří hráči Nebor ještě dneska přemýšlí, jak je možné něco takového zahodit. Pro ně smůla, pro Bašku v závěru neskutečné štěstí. I takový je fotbal. Příští víkend zajíždíme na další umělku do Návsí. Snad hráči zapomenou na těch posledních 15 minut. Třeba i za normálních klimatických podmínek.

Nebory vs Baška 2:2 (2:1)

sestava Baška: Škarabela - Baran David, Baran Marek, Podžornýš, Hradil - Šponiar Adam, Dudek, Šponiar Jan, Michálek - Sloboda, Meisner

autoři branek: Lukáš Sloboda, Lukáš Meisner

trenér: Jan Šponiar