TJ Sokol Baška

oddíl kopané

O výsledku rozhodl první poločas

Letošní poslední venkovní zastávka nás zavedla do Metylovic, kde jsme v loňském ročníku totálně vyhořeli v prvním poločase. Dnešní postavení mužstev v tabulce je však jiný a bašťané chtěli navázat na předešlé výkony a zkusit soupeře od začátku zatlačit do defenzívy. Kluci během týdne trénovali různé varianty hry dopředu a musím říci, že výsledek tohoto snažení předčil mé očekávání.

Jako první však zazlobily Metylovice. V druhé minutě po odraženém rohu se míč dostal na bok šestnáctky. Volný hráč z 18-ti metrů vypálil, ale přesnost nebyla úplně dokonalá a minula naší tyčku o několik metrů. V páté minutě bašťané předvedli kombinaci po levé straně. Akce přešla na středového Šponiara a ten lehkým dloubáčkem prohodil metylovickou obranu. Naběhnutý Sloboda v dobré příležitosti střílí jen do rukavic brankáře. O minutu později přišla akce, která už měla gólové parametry. Opět hra uprostřed a prostrčení na rozběhnutého Slobodu do volného prostoru za obranu. Sloboda si to namířil do rohu malého čtverce a zpětnou nahrávkou trefuje prostor před brankou. Lys vyhrává souboj s obráncem, předběhne ho a střílí do odkryté branky 0:1. V 9. minutě předvede svou velkou zbraň Křenek. Držení míče v rychlosti projede půlkou hřiště, opět trochu vytěsněn do rohu malého čtverce. Přichází další kvalitní zadovka do nebezpečného prostoru. Souboj Quitta a domácího obránce vyzní lépe pro hostujícího kapitána a z blízky prostřeluje domácího golmana 0:2. Ve dvanácté minutě si domácí rozehrávkou zkomplikovali život. Míč se dostal do velkého vápna, brankář na něj vyběhl, jenže stejně daleko měl k němu i Lys, který běžecký souboj vyhrál. Podařilo se mu prostrčit na kolegu Křenka, který prudkou ranou prostřelil vše co mu stálo ještě v cestě. 0:3. Skvělý úvod Bašky domácí vůbec nezachytili. Přesto se jim povedlo vstřelit kontaktní gól. Ve 14. minutě po špatné přihrávce uprostřed, se hra rychle obrací proti nám. Jemný oblouček za obranu nikdo nezachytil. Michálek v brance vyběhl proti, jenže zřejmě neodhadl odskok a míč se dostal za něj. Útočník kolem něj proběhl a prázdnou branku trefil bez problémů. 1:3. Nikdo z Bašky však nechtěl připustit nějaké drama a další útok se za chvíli valí na domácí obranu. V 18. minutě pěknou souhrou uprostřed se uvolní Šponiar, naservíruje ideální pas mezi obránci. Rychlonohý Kocúr všem uteče a z hranice 16-tky trefuje křižnou střelou k tyči. 1:4. O minutu později důraznou hrou Quitt obere záložníka o mičudu. Pěknou uličkou vysune Lyse, který si to namířil trochu více k brankové čáře. Naštěstí ještě odcentroval přesně na zadní tyč. Zde operoval úplně volný Sloboda. Prázdná branka nebyla pro něj problém a sít rozvlnil po páté. 1:5. Ve 23. minutě další pohledná akce přes Lyse. Z autové čáry prostrčil na Šponiara jenž číhal již ve velkém vápně. Přihrávku převzal, po obtočení kolem obránce však přichází faul domácího obránce a zastavení akce za cenu penalty. Tradiční exekutoři penalt se tentokrát domluvili, že nechají penaltu stoperovi Baranovi. Baran svou roli však ustál a penaltu trefuje přesně k tyči 1:6. V 35. minutě Baška rozehrává přímý kop. Šponiar si rychle přihraje s Klimundou, ten mu to vrátí. Přichází kvalitní pas za obranu. Naběhnutý Křenek z velmi dobré pozice z prostoru penalty však trefuje jen rukavice domácího brankáře. O chvíli později si zahrála i leva strana naší útočné síly. Po souhře u čáry se dostal k míči Kocúr a levou z 18-ti metrů protáhl brankáře střelou pod břevno. Ten vyráží na roh. Před koncem první půle si ještě Sloboda zaběhl na obranu Metylovic. Posunul si míč k brankové lajně a centruje do nebezpečného prostoru před brankáře. Bohužel centr byl sice přesný, ale jeho razance byla natolik silná, že nabíhající Quitt nedokázal usměrnit ramenem do odkryté branky. První půle jasně vyzněla pro Bašku, která svým napadáním a neustálým centrováním zaměstnávala obranu Metylovic. Důraz v brankovišti a přesné centry pomohly vstřelit dostatečný počet branek.

Do druhé půle proto trenér Šponiar vystřídal několik hráčů. Začátek druhé poloviny se nesl v duchu počkáme, co vymyslí domácí. Ti se k ničemu neměli a tak v 50. minutě Quitt přichystal hezkou uličku na naběhnutého Lyse. Ten převzal míč v rychlosti a z hranice pokutového území jen těsně minul domácí tyč. Poté přišla fáze utkání, kdy se více střídalo a ve hře to bylo znát. Pohledné akce takřka vymizely a na nerovném povrchu se nedařilo ani jedné straně něco pořádného vymyslet. Až v 75. minutě si bašťanská obrana vybrala menší oddychový čas. Po nedorozumění stoperů a nechtěném posunutí k naší brance se míč dostal k volnému útočníkovi. Nabídnutý brejk proti Michálkovi v brance však nevyhodnotil úplně dobře a prudkou střelu z 16-tky jen provětral rukavice bašťanského golmana. Hosté z Bašky nabídli domácím ještě jednu příležitost na skórování. Po špatném autu se míč dostal na hranici pokutového území. V souboji metylovický hráč neustál důraz obránce a padá. Rozhodčí po chvíli píská pokutový kop. Penalta byla zahrána s přehledem a Metylovice v 82. minutě snižují na 2:6. Do konce se již nic zásadního nestalo a tak jsme si odvezli další důležité tři body z hřiště soupeře.

Důležitá byla první půle kdy hráči plnili své úkoly a dokázali nasázet soupeři 6 branek. Tří zápasovou část kdy jsme hráli s týmy ze spod tabulky je u konce. Na podzim nás čekají ještě dva domácí zápasy. Tyto utkání nám teprve ukážou, jak jsme připraveni bojovat o čelo naší skupiny. Doufejme, že počasí bude ještě trochu přívětivé a fanoušci si vychutnají oba fotbalové zápasy plnými doušky a že jim kluci předvedou, že na jaře bude o co hrát!

Metylovice vs. Baška 2:6 (1:6)

Sestava Baška: Michálek P. - Horňák, Baran (54' Kaňák), Klimunda, Michálek J. (46' Vavřík) - Lys, A. Šponiar, Křenek (46' Třeštík), Kocúr (62' Fišer) - Sloboda (63' Bílek), Quitt

Autoři branek: 7' Lys (0:1), 10' Quitt (0:2), 12' Křenek (0:3), 15: O. Michálek (1:3) 18' Kocúr (1:4), 19' Sloboda (1:5), 25' Baran (1:6), 82' Rusina (2:6 - P)

Trenér: Jan Šponiar