Podzim jsme zakončili vítězně

Poslední letošní utkání nám přihrálo lídra skupiny, Hukvaldy. Měli jsme několik důvodů proč byl tento zápas pro nás důležitý. Tím největším byl určitě zisk tří bodů a jistota, že na jaře se můžeme porvat o vytoužený cíl. Dalším důvodem byla omluva fanouškům za prohraný zápas s Nošovicemi a v neposlední řadě jsme chtěli hostům oplatit porážku na jejich hřišti.

Začátek utkáni obě mužstva pojala důsledně v obraně. Nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu a nabídnout soupeři šanci na talíři. Takové menší zadrnkání na nervy vymyslel Platoš. Po doléčení zranění se opět postavil do branky a zkoušel jak mu to půjde. V desáté minutě chtěl rozehrát nohou. Jenomže si tak dlouho chystal míč až ho doběhl hostující útočník a míč mu vzal. Platoš však riskantně podstoupil souboj a míč mu znovu ukradl. Hned z této situace se hra obrátila na druhou stranu. Kocúr si převzal míč a všem z boku utekl. Prudký centr do malého čtverce byl výborný, ale nikdo z domácích nestihl tak rychle zareagovat. O minutu později Quitt vyslal dloubáčkem za obranu opět Kocúra. Vběhnutí do 16-tky však zakončil střelou mimo tři tyče. Ve třinácté minutě zatrnulo bašťanským divákům. Hukvaldy se pěknou souhrou uprostřed dostaly před naše velké vápno. Útočník si to z boku navezl doprostřed a z 18m zkoušel technicky zavěsit do vzdálenější šibenice. Naštěstí mířená střela letěla trochu níže a Platoš musel natahovat ruce. Hned z další akce však udeřilo. Baran si posouval míč z poloviny tak dlouho až se dostal před velký čtverec Hukvald. Jeho střela byla několikrát tečována. Brankář hostí vyběhl a chtěl míč uklidit do náručí. Na penaltě však operoval Quitt, který se ocitl u míče dříve a jemnou tečí posunul mimo vyběhnutého brankáře. Z druhé vlny Kocúr nekompromisně trefuje ke vzdálenější tyči 1:0. Ve dvacáté minutě se domácím povedla hezká akce. Několik narážeček uprostřed hřiště a prostrčení za obranu. Tam si zběhl Šponiar. Posunul si to blíže k 16-tce, přehodil na levou nohu a technickou střelou k tyči vystrašil hostujícího brankáře. Ve dvacáté minutě se přihlásily ke slovu Hukvaldy. Přímý kop z většího úhlu. Nepříjemnou střelu k tyči musel Platoš krotit na dvakrát. Ve dvacáté osmé minutě mohlo být vyrovnáno. Standardka z opačné strany. Prudká střela či centr na malé vápno. Ze zadních řad si naběhl volný hráč a skluzem střílí branku. Naštěstí pro nás si neuhlídal své postavení a branku vsítil z ofsajdu. Nepříjemnou situaci jsme ustáli a řada byla na nás. Ve 30. minutě Klimunda vymyslel milimetrový pas mezi obránce. Kdo jiný než Kocúr si za ně naběhl a skoro z brankové čáry opět trefuje nebezpečný prostor před malý čtverec. Jenže opět naši útočníci doběhli o chloupek později. Něco podobného se o 5 minut později podaří i Hukvaldům. Hráč unikl po straně za naši obranu a zpětně dává na velké vápno. Naběhnutý spoluhráč okamžitě střílí po brance. Jeho střelu Horňák tečuje hlavou a Platošovi přichystal krušné chvíle. Změna směru přesně pod víko a náš golman předvedl akrobatický zákrok. Konečky prstů vytěsnil míč nad břevno. Závěr prvního poločasu se trochu rozkouskoval díky faulům. A tak do kabin jsme mohli jít spokojenější.

Diváci se tedy mohli těšit na pokračující bitvu. A hned po pár minutách vyrobil hrubku i hostující obránce. Tak dlouho čekal s rozehrávkou až ho o míč připravil Kocúr. Okamžitě si to namířil do velkého vápna. Zpětnou nahrávkou oslovil Slobodu. Tomu při zpracování míč skočil do vzduchu. Následné nůžky však zamířily balón nad břevno. V 50. minutě Křenek ustál několik soubojů uprostřed hřiště. Mezi obránci vymyslel dokonalou prostrkávačku. Kocúr si jí doběhl a lehce zboku si to míří na hukvaldského brankáře. Prudkou střelu však brankář chytá. O chvíli později začíná akci Platoš. Dlouhý výkop si našel Sloboda. Hned ze vzduchu si prohodil mezi dvěma stopery. Utíká na brankáře sám. Jenže z boku ho dožene obránce a v poslední chvíli mu skluzem zabránil ve střele. Míč však zůstal osamocen na penaltě. Z druhé vlny si ho doběhl Quitt. I on střílí, avšak další obránce skáče do střely a zblokuje jí na roh. V 63. minutě přichází standardka ze stejného místa jako při vstřelení branky z ofsajdu. Centr Šponiara si našel na penaltě Vavřík a hlavou trefuje někoho z obrany. Odražený míč putuje k tyčce a rozvlňuje síť podruhé 2:0. V 71. minutě mohlo být pro hosty ještě hůře. Prudký roh padající na penaltu. Osamocený Quitt v náběhu trefuje strnulého brankáře, jenž neměl šanci se ani pohnout. Poté další dva střelecké pokusy měl na svědomí Šponiar. Téměř totožné akce však skončily úplně stejně. Obehrání několika obránců, posunutí do středu a střela z 20m. Oba pokusy však skončily nad brankou. V 85. minutě Šponiar na polovině utekl dvěma obráncům, navezl si to na střelu. Vystřelený projektil lehce tečuje stopér a posílá brankáře na druhou stranu. Odražený míč trefuje tyč. V poslední minutě si Baška oddechla. Po rohovém kopu zůstává na penaltě ofenzivní hráč Hukvald. Úplně osamocený trefuje k tyči. Ale tam stojí výborně postavený Šponiar a hrudí zabraňuje snížení. Poslední možnost ke skórování tedy patřila hostům, ale ani z této akce nezazvonilo a my se mohli radovat z tak důležité výhry.

Tímto utkáním jsme si vybojovali účast v nadstavbové části o postup do kraje. A jelikož je před námi dlouhá oblíbená zimní pauza, máme možnost si naplánovat poctivou přípravu. Doufám(e), že pokud se podaří zimní příprava minimálně jako minule, budeme pro soupeře nepříjemným oříškem. Náročné bašťanské diváky jsme snad přesvědčili, že si zasloužíme, díky ofenzivní hře, být ve společnosti dalších 5-ti týmů bojujících o postup.

Teď nás však čeká trochu lenošení a odpočinku. Samozřejmě nádherné vánoční svátky a oslavení konce roku. Všem, kteří máte rádi bašťanskou kopanou přejeme svátky bez nervů. Svátky s nejbližšími. Svátky pohody. A těm, které budou svědit za pár dní nohy, mají příležitost si zaběhat na Silvestra v 10h. Hraje se za každého počasí....

Baška vs. Hukvaldy 2:0 (1:0)

Sestava Baška: Platoš - Horňák., Baran (81' Kaňák), Klimunda, Vavřík - Lys (67' Novák), Michálek J (46' Sloboda), A. Šponiar, Kocúr - Quitt (83' Boháč M.), Křenek

Autoři branek: 14' Kocúr, 63' Vavřík

Trenér: J. Šponiar