Vítězný vstup do nové sezóny!

V prvním kole okresního přeboru nám los přiřadil za soupeře Nošovice na jejich hřišti. Tento soupeř v loňském nedohraném ročníku kvůli koronaviru, loupil body na našem hřišti, kde vyhrál vysoko 0:4. Takže hráči měli tomuto soupeři co oplácet a pro změnu chtěli brát body za vítězství z Nošovic. V přípravě sehrála Baška zápasy především se soupeři z vyšších soutěží, které jim přinesly nové zkušenosti a novému trenérovi Josefu Ručkovi přinesly poznatky o hráčích. Tým Bašky je poměrně mladý, přesto by chtěl hrát na špici tabulky OP. V týmu ukončil své působení Tomáš Quitt, který přestoupil do Michálkovic, svou činnost přerušil brankář Platoš. Svou činnost naopak obnovili Filip Kimla (brankář) a Filip Žilavý. Dále přišel Adam Kautský ze Staříče a zapojil se také Petr Mroviec a Tomáš Podžorný.

Do utkání postavil trenér Ručka asi to nejzkušenější co se mu nabízelo. Mimo hru zůstal zraněný Josef Michálek. Do útoku ke Slobodovi nasadil Horňáka, který měl svou výškou pomoci vyhrávat hlavičkové souboje a posouvat míč na rychlonohého Slobodu. Baška začala opatrněji s přihrávky vzadu, po níž měl následovat dlouhý míč dopředu na rozběhnuté hráče. Soupeř se spoléhal na svého rychlíka Dobiáše, který pro svou rychlost a výbušnost, představoval nebezpečí pro bašťanskou obranu, což dokazoval už od prvních minut utkání. Baška držela na počátku utkání víc míč na svých kopačkách a snažila se o nějakou finální přihrávku pro zakončení. Ty ovšem byly nepřesné anebo zastaveny ofsajdem. Po oboustranném testování a oťukání se konečně dostal na levé straně šestnáctky do šance Kocúr, kde prošel kolem domácí obrany a dává gól na zadní tyč. Baška vede 1:0. Domácí se nevzdávají a nadále především přes Dobiáše se snaží ohrozit branku Bašky. Mají k tomu příležitost po několika zahrávaných rozích, které ovšem nevyužívají, protože je likviduje brankář Kimla nebo nepřesně zakončí. Vyrovnat se jim nakonec podaří po standartní situaci, kdy zahrávají asi z 35 m trestný kop, který míří do šestnáctky Bašky. Tam se k míči prodere domácí Dobiáš, kterého nedokáže odzbrojit nikdo z bašťanských hráčů a tak překonává obstřeluje brankáře Kimlu a vyrovnává na 1:1. Baška v prvním poločase má ještě několik příležitosti, kdy proniknou po křídle, ale zpětné přihrávky nenaleznou hráče z druhé vlny, anebo naopak hráč, který tuto přihrávku obdržel, tak nepřesně zakončil nebo se snažil ještě najít dalšího spoluhráče. Ve 39. minutě odstupuje ze hry Šponiar, který dnes nastoupil na postu předstopera pro bolesti kolena. Nahrazuje ho Tomáš Klimunda. Poločas tak končí zřejmě spravedlivou remízou, když každému mužstvu patřila polovina poločasu.

Do druhé půle nastoupili hráči Bašky s tím, že by měli zlepšit pohyb a víc se nabízet. S tím, že snad postupem času domácím dojdou síly. Baška tam po získání míče se snaží dávat míč dopředu nebo je vyvážet do rychlého protiútoku. O co se snažil především Křenek, případně Kocúr a následně po dostání míče dopředu pak v útoku hrající Sloboda s Horňákem. Ke změně skóre dochází v 53 minutě, když se ve středu hřiště dostává k míči Křenek, vyškolí domácího hráče a dává kolmici na Slobodu, ten ustojí těžký střet s domácím Kendziorem a postupuje dál na branku Nošovic, dostane se až za obránce a následně udělá kličku i vyběhnutému domácímu brankáři Baranovi. Postupuje tak až k opušťené brance a posílá Bašku opět do vedení. Hra se přelévá ze strany na stranu. Domácí akce přerušuje úspěšně Podžorný na jedné straně a Baran na druhé, když včasným vyběhnutím na hráče utínají akce domácích v zárodku. Postupem času jako by také ubyly síly domácímu Dobiášovi, který byl v prvním půli dosti nebezpečný. Obě družstva si vytvořili šance na změnu skóre. Domácí měli velkou příležitost, když se po nákopu dopředu dostali do brejku. Ten chtěl přerušit vybíhající brankář Bašky hluboko do pole mimo šestnáctku, míč ovšem minul a tak se k míči dostal domácí hráč, který ovšem svou střelou míjí prázdnou branku a jeho střelu nestíhá doběhnout další hráč, který by míč usměrnil do branky. Vyrovnáno tedy není a na řadu přichází možnost Bašky, když Baran získá míč a vyváží ho po pravé straně až k šestnáctce Nošovic. Krásným centrem nachází Slobodu, který se ocítá sám tváří v tvář nošovickému Baranovi. Nedokáže ho však překonat a jeho střelu nadvakrát vyráží domácí brankář. Baška je celkem při chutí a Sloboda proniká při dalším protiútoku, když se dostává k šestnáctce tak volí střelu, která končí mimo branku domácích, přičemž se mu nabízel vlevo volný Kocúr. Pozornost domácího brankáře vyzkouší také pěknou střelou z 25 m bašťanský Petr Mroviec. Nakonec se Baška přece jenom dočkala navýšení skóre, když si Křenek převzal míč na středu a hřiště a z domácích hráčů udělal kuželky. Prošel až do šestnáctky k domácímu brankáři, kterému dělá také kličku, míč mu trochu utekl, ale za ním běžící bašťanský Messi – Roman Kocúr míč doráží do prázdné branky. Baška tak zvyšuje na 3:1. Do konce utkání zbývá 25 minut. Domácí to samozřejmě nevzdávají a snaží se nepřiznivé skóre změnit. Trenér Ručka prostřídá všechny hráče, které má k dispozici na lavičce, aby si zahráli. To trochu pomůže domácím, kteří jsou teď víc na míči a atakují branku Bašky. Přichází zase série pár rohů nebo standartních situací. Baška zdárně odolává, ale přeci jen dvě minuty před koncem se lépe domácí hráči lépe zorientují při závaru před brankou Bašky. K míči se dostane nošovický Zahradníček a snižuje na 2:3. Další změna skóre už nepřišla, takže Baška svůj úkol splnila a veze první tři body v nové sezóně.

V dalším utkání hraje Baška opět venku (díky rekultivaci a regeneraci hřiště v Bašce) a to v neděli 30. srpna v Neborech, které patří mezi aspiranty na postup. Proto budeme rádi, když jsi najdou cestu na utkání fanoušci Bašky a podpoří hráče v tomto těžkém utkání.

Nošovice vs. Baška 2:3 (1:1)

Branky: 25' Dobiáš Michal; 88' Zahradníček Patrik – 16' Kocúr Roman; 53' Sloboda Lukáš; 75' Kocúr Roman

ŽK: Michal Lys

Sestava: Kimla – Baran, Vavřík (83' Kaňák), Šponiar (39' Klimunda), Podžorný – Lys, Mroviec J (59' Mroviec P.)., Křenek, Kocúr – Horňák (77' Žilavý), Sloboda (90' Kautský)

Trenér: Josef Ručka

Vedoucí týmu: Tomáš Kautský